- Hoşgeldiniz

Online Bilet Destek – BiletDestek.Com

Sitemizde Toplam 19 Firma, 615 Haber, 111 Sefer ve 497 Şube Bulunuyor.

online otobüs uçak biletleri
ucak bileti aramaotobus bileti arama
Online ,otobüs Bileti Al

Elazığ Gezi Rehberi, Elazığ Gezilecek Yerler

Ana Sayfa » Fuar ve Etkinlikler » Elazığ Gezi Rehberi, Elazığ Gezilecek Yerler

Elazığ Genel Bilgiler

Alan: 9.153 km²
Nüfus: 569.616 (2000)
Para Birimi: Türk Lirası
Telefon Kodu: + 90 424
Zaman Dilimi: Kış Saati : GMT +3
Yaz Saati : GMT +4
Konuşulan Dil: TÜRKÇE
Web Sitesi: http://www.elazig.bel.tr
Havalimanı:
Elazığ Havalimanı
Adres :ELAZIĞ HAVAALANI YAZIKONAK ELAZIĞ
Telefon :+90 424-255 52 87

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Nehri bölümünde yükselen Elazığ, tarih boyunca önemli yerleşim alanlarından biri olmuştur. Elazığ’ın geçmişi yerleşim yeri olarak 19. yüzyıla dayansa da kent sınırları içerisinde yer alan Harput’un tarihi M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanır. Elazığ’ın mâden bakımından zengin ve Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santralının bu ilde oluşu ile sanayi gelişmiştir.

Elazığ Harita

Elazığ Gezilebilecek Yerler

Kentte bulunan tarihi eserler, abideler ve kalıntıların çoğu Harput sınırları içerisindedir. Tarih boyunca önemli yerleşim alanlarından biri olan Harput’u gezerken tarihe doğru bir yolculuğa çıkarsınız. Kentleşme felsefesinin yaşamış olduğu dönüşüm Harput’un bugünkü Elazığ’ı merkez almasına neden olmuştur.

Harput Kalesi Urartular tarafından inşa edilmiştir. Bu görkemli yapı İç ve Dış Kale’den meydana gelmektedir.

Harput Kalesi’nin hemen solunda bulunan Meryem Ana Kilisesi, 6. yüzyılda Süryaniler tarafından inşa edilmiş en eski kiliselerden biridir. Süryani Kilisesi, Kızıl Kilise veya Yakubi Kilisesi olarak da adlandırılan Meryem Ana Kilisesi kaleye çıkan gizli yollara sahiptir.

Harput’un en eski camisi olan Ulu Camii M.S. 1156-1157 yıllarında inşa edilmiştir. Sarahatun, Alacalı, Kurşunlu ve Ağa Camileri kentteki diğer başlıca tarihi önemi büyük dini yapılardır.

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Fırat Üniversitesi Kampüsü içerisinde yer alır. Müze, Türkiye’nin en önemli müzelerinden biri olarak tarih tutkunlarına hizmet verir.

Hazar Gölü Elazığ’ın doğal güzelliğinin en güzel yüzüdür. Kentin güneydoğusunda kent merkezinden 25 km uzaklıktaki göl, 86 km²’lik alana yayılmış 22 km uzunluğunda tektonik bir göldür.

Ayrıca Türkiye’nin en büyük baraj göllerinden biri olan Keban ve Buzluk Mağarası, Elazığ’ın gezmeniz gereken diğer güzelliklerindendir.

Harput sınırları içerisinde yer alan Arapbaba Türbesi de tarihi öneme sahiptir.

Elazığ Kültür ve Eğlence

Elazığ Türkiye’nin geleneksel danslarıyla ünlü kentlerinden biridir. Elazığ-Harput kültürünün önemli ürünlerinden biri olan Çayda Çıra halk dansı dünyaca ünlüdür. Teknolojiyle beraber önemini büyük oranda yitirmiş olsa da el sanatları kentte varlığını sürdürmektedir. Halı dokuma, bakırcılık kentteki yaygın örnekler arasında yer alır.

Ekonomisi sanâyi, tarım ve ticârete dayanır. Hayvancılık oldukça gelişmişitir. Ovaları az fakat çok verimlidir. Ovalarında ceviz dut badem gibi gıda maddeleri üretilir.

Elazığ’ın doğa turizmine elverişli olması nedeniyle dağcılık, avcılık ve kış turizmi oldukça yaygındır. Kentin güneyinde yer alan ve 2.347 m yüksekliğindeki Hazarbaba Dağı ile 2.171 m yüksekliğindeki Mastar Dağı doğa ve dağ yürüyüşleri için oldukça elverişlidir. Hazarbaba Kayak Merkezi kar kayağı imkanını kente kazandırmıştır. İlde balıkçılık da oldukça yaygındır.

Hazar Gölü yaz turizmi ve kamp için yöre ve çevre halkı tarafından tercih edilen yerler arasındadır.

Elazığ Yeme İçme

Elazığ çoğu kent mutfağına özgü yaklaşık 150 yemek çeşidiyle zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Elazığ’ın çedene kahvesi meşhurdur. Orcikli şeker de Elazığ’a has bir şekerleme türüdür.

Geleneksel yemekler: Tarhana, erişte, kurut, kelleçoş, lobik, işgene, harput köftesi, taş ekmeği, peynirli ekmek, fodula, gömme, ufalama, söğürtme, ışkın, pirpirim, hesude, kaygana, pestilli yumurta, dolanger, kalbur hurması, dilber dudağı…

Bağcılığın oldukça gelişmiş olduğu Kentte üretilen Buzbağ Kırmızı Şarabı dünya pazarlarında satılan çok ünlü bir şaraptır.

Ayrıca künefe ve kadayıf kentte en çok yapılan tatlılardır.

Elazığ Alışveriş

Üzüm bahçeleri ve meyve bostanlarıyla çevrili Elazığ, bölgenin mahsul ihtiyacının büyük bir bölümünü karşıladığından bölge için önemli bir ticaret merkezidir. Kent çarşısının yanı sıra şehirde yer alan Akgün Alışveriş merkezi otantik ve genel alışveriş için güzel alternatifler sunar.

Diyarbakır Gezi Rehberi, Diyarbakır Gezilecek Yerler
Erzincan Gezi Rehberi, Erzincan Gezilecek Yerler
kez okunmuş.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
MedyaSinerji
istanbul eskort