- Hoşgeldiniz

Online Bilet Destek – BiletDestek.Com

Sitemizde Toplam 19 Firma, 615 Haber, 111 Sefer ve 497 Şube Bulunuyor.

online otobüs uçak biletleri
ucak bileti aramaotobus bileti arama
Online ,otobüs Bileti Al

Diyarbakır Gezi Rehberi, Diyarbakır Gezilecek Yerler

Ana Sayfa » Fuar ve Etkinlikler » Diyarbakır Gezi Rehberi, Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır Genel Bilgiler

Alan: 15.355 km2
Nüfus: 1.362.708 (2000)
Para Birimi: Türk Lirası
Telefon Kodu: + 90 412
Zaman Dilimi: Kış Saati : GMT +3
Yaz Saati : GMT +4
Konuşulan Dil: TÜRKÇE
Web Sitesi: www.diyarbakir-bld.gov.tr
Havalimanı:
Diyarbakır Havalimanı
Adres :Kaplaner Havaalanı / Bağlar, Diyarbakır
Telefon :90 412 233 27 19 (4 HAT)

Elde edilen bulgulara göre M.Ö. 7500 yıllarına dayanan tarihiyle Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Mezopotamya’nın kuzeyinde yer alır. Diyarbakır karpuzu ve surlarıyla ünlüdür.

Diyarbakır Harita

Diyarbakır Gezilebilecek Yerler

Kenti çepeçevre saran Diyarbakır surları kentin en önemli tarihi yapılarıdır. Çin Seddi’nden sonra dünyanın ikinci en uzun surlarını oluşturan bu tarihi yapılar 5.5 km uzunluğunda 7-8 m yüksekliğindedir. Diyarbakır’ın en etkileyici ve büyüleyici tarihi eserleri olan bu surlarda 6 giriş kapısı ve içerisinde toplam 16 kale bulunur. Orta Çağ’a ait bu askeri yapılar yazıt ve kabartmalarla kaplıdır. Kentte dolaşırken her yerde bu surları görebilirsiniz. Bu surları gerçekten keşfetmek için mutlaka zaman ayırmalısınız.
Ergani ilçesi Sesveren Pınarı Köyü’nde bulunan Çayönü Höyük’ü kentin en önemli tarihi kalıntılarına ev sahipliği yapar. Orta Çağ’a ait bu tarihi kent M.Ö. 7.000 yıllarına aittir. Kentin görmeniz gereken en önemli yapılarından biridir. Ayrıca, Bismil ilçesinde yer alan Üçtepe de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Çok sayıda doğal ve suni mağaranın varlığı kentte mağara turizminin önünü açmıştır. Lice ilçesindeki Bırkleyn Mağarası, Ergani’de bulunan Hilar Mağarası ve Silvan’daki Hasuni Mağarası kentteki başlıca mağaralardır.

Silvan’daki Malabadi Köprüsü, dünyadaki taş köprüler içerisinden kemeri en büyük olan köprü olarak farklı bir öneme sahiptir.

Ziya Gökalp Bulvarı’nda yer alan Diyarbakır Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı ve Arkeoloji Müzeleri de ziyaret etmeye değer yerler arasındadır.

 

Selçuklu ve Artuklu dönemlerinden han, hamam, kervansaray ve özellikle köprüler Diyarbakır’ın turistik hazinelerindendir.

Anadolu’nun en eski camisi olan Ulu Cami ve Anadolu’nun ilk Üniversitesi olan Mesudiye Medresesi Diyarbakır’da yer alır.

 

Diyarbakır Kültür ve Eğlence

Özgün el sanatları kent kültürünün önemli parçasıdır. Mücevher işçiliği, ipek böcekçiliği ve bakırcılık Diyarbakır’da oldukça gelişmiştir. Tarımcılık, halıcılık, kilimcilik, heybe yapımı, peşkir dokumacılığı ve daha fazlası yerel sanat ve zanaat örneklerindendir.

Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali kent kültürüne dinamizm katar.

Kentte birçok barajın varlığı olta balıkçılığını ön plana çıkarmıştır. Deve Geçidi Barajı, Karakaya Barajı ve Kral Kızı Barajı balıkçılığa elverişli yerlerin başında gelir.

Çermik ilçesinin doğusunda yer alan Çermik Termal Turizm Merkezi romatizma, eklem rahatsızlıkları ve dinlenmek için ideal bir yerdir.

Yabani hayat kentte oldukça yaygındır. Yabani domuzlar, kurtlar, çakallar, ayılar, sansarlar, tavşanlar, sincaplar yabani hayatın önemli üyeleri arasındadır.

Diyarbakır Yeme İçme

Diyarbakır’ın meşhur karpuzu hem tadı hem de büyüklüğü ile diğerlerinden farklıdır. Ciğer kebabı Diyarbakır’ın en ünlü yemeğidir. Et kent mutfağının en önemli malzemesidir. Süt, yumurta ve süt ürünleri (yoğurt, peynir) yüksek oranda tüketilir. Daha çok et tercih edilse de sebze yemekleri de mevcuttur.

Diyarbakır mutfağı oldukça zengindir. Başta patlıcan olmak üzere çeşitli sebzelerle yapılan Meftune kentin diğer bir ünlü yemeğidir. İçli köfte, çiğ köfte başlıca et yemekleridir. Burmalı kadayıf ve nuriye en yaygın tatlı çeşitleri olarak sayılabilir. Kazyağı, semizotu, yarpuz, kenger, kuşkonmaz, ebe gümeci, kabak, bamya ve fasulye kent mutfağının en önemli sebze yemekleri arasındadır.

Kente gelenlerin kentin çeşitli mekanlarında kaburga yemeği ve meyan kökü içmeyi ihmal etmemesi gerekir.

Diyarbakır Alışveriş

Mahalle pazarları Diyarbakır’ın en önemli alışveriş yerleridir. Buralarda kente özgü tüm eşyaları bulabilirsiniz. El sanatlarından örnekler, hediyelikler ve süs eşyaları için Kervansaray Oteli’nin yakınlarındaki alışveriş mekanları çok uygundur. Diyarbakır hasırı kentten bir hatıra olarak alınabilecek en güzel eşyalardandır.

Bursa Gezi Rehberi, Bursa Gezilecek Yerler
Elazığ Gezi Rehberi, Elazığ Gezilecek Yerler
kez okunmuş.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
MedyaSinerji
istanbul eskort