- Hoşgeldiniz

Online Bilet Destek – BiletDestek.Com

online otobüs uçak biletleri
ucak bileti aramaotobus bileti arama
Online ,otobüs Bileti Al

Batman Gezi Rehberi, Batman Gezilecek Yerler

Ana Sayfa » Fuar ve Etkinlikler » Batman Gezi Rehberi, Batman Gezilecek Yerler

Batman Genel Bilgiler

Alan: 4.654 (km2)
Nüfus: 475.000 (2000)
Para Birimi: Türk Lirası
Telefon Kodu: + 90 488
Zaman Dilimi: Kış Saati : GMT +3
Yaz Saati : GMT +4
Konuşulan Dil: TÜRKÇE
Web Sitesi: www.batman-bld.gov.tr
Havalimanı:
Batman Havalimanı
Adres :
Telefon :+90 488 213 91 49

Dicle Nehri ve onun kolları Batman ile Garzan Çayları arasındaki havzada yerleşmiş olan Batman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Dicle Nehri batıdan doğuya doğru kenti dolaşırken Batman Çayı da şehrin Diyarbakır ile olan sınırını çizdikten sonra Dicle ile birleşir. 4000’den fazla mağarasıyla Batman dünyada ender bulunabilecek doğa harikası yerlerden biridir.

Batman Harita

Batman Gezilebilecek Yerler

Dicle Nehri kıyısında kurulan Hasankeyf ilçesi geçmişte bölgenin önemli bilim ve kültür merkezi olmuştur.
Hasankeyf , camiler, anıtlar ve Büyük Saray bu tarihi kent sınırları içerisinde yer alır. Adı her zaman Batman ile birlikte anılan Hasankeyf kente geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

Batman (Malabadi) Köprüsü, kentin önemli tarihi eserlerinden biridir. Ulaşım fonksiyonunun yanında köprüde dinlenme ve korunma odaları bulunur. Memikan ve Devlet Demiryolları Köprüleri kentin diğer önemli köprüleridir.

Batman, kale ve mağaralarla doludur. Pertukan Kalesi (Tekevler Köyü), Beksi Kalesi (Beksi Köyü), Kandil Kalesi (Hergemo Köyü) kentteki tarihi kalelere örnektir. Hasankeyf Mağaraları kentin en önemli turistik yerlerindendir. Burada tam 4.000 mağara yer alır. Bu mağaralar ev sahipliği yaptıkları sayısız uygarlığın izlerini taşımaktadır.

Mor Kiryakus (Ayrancı Köyü/Besiri ilçesi) ve Mor Aho (Üç Yol Köyü/Hasankeyf) Manastırları kentin diğer değerli tarihi eserlerindendir. Bu görkemli mekanları mutlaka ziyaret etmeniz gerekir.

Batman Kültür ve Eğlence

Batman Hasankeyf Kültür ve Sanat Festivali ile Bal ve Ceviz Festivali kentteki önemli kültürel aktivitelerdir.

Otantik el sanatları kent kültürünün önemli bir parçasını oluşturur. Dokumacılık, teknolojik gelişmelerin doğal bir neticesi olarak yaygınlığını yitirmiş olmasına rağmen, kent kültüründe önemli bir yere sahiptir. Özellikle kilimcilik yaygındır. İğne işi, oya, kanaviçe, yün çorap ve benzeri uğraşlar başlıca el sanatları arasında yer alır.

Davul, zurna, keman, düz saz, kaval ve def halk danslarına eşlik eden başlıca çalgılardır.

Kentte doğa turizmi oldukça yaygındır. Hasankeyf’te mağaraları dolaşabilir, Dicle Nehri ve Batman Çayı’nda olta balıkçılığı yapabilir, Raman ve Mereto Platoları’nda gezebilirsiniz.

Batman Yeme İçme

Börekler, et yemekleri, otantik çorbalar ve Hevra ekmeği kent mutfağının başlıca lezzetlerini meydana getirir.
Köfteler (içli köfte, çiğ köfte), dolmalar, bumbar, Şam börekleri, tandır ekmeği, pilavlar, mercimek çorbası ve yayla çorbası Batman’ın mutfak kültürünün önde gelen yiyecekleridir.

Batman Alışveriş

Hasankeyf el sanatlarının merkezi durumundadır. Batman’ın bütün otantik eşyalarını burada bulabilirsiniz. Yerel hediyelik eşyaları, süs eşyaları ve geleneksel el sanatlarından ürünleri kentten birer hatıra veya hediye olarak alabilirsiniz.

Balıkesir Gezi Rehberi, Balıkesir Gezilecek Yerler
Bursa Gezi Rehberi, Bursa Gezilecek Yerler
kez okunmuş.

YORUMLAR

MedyaSinerji